utorok 5. júna 2012

A teraz, galantnosť od Bridgewater... na rade je Taliansko

Zero Hedge

http://www.zerohedge.com/news/and-now-courtesy-bridgewater-its-italys-turn


Dnes ráno, prostredníctvom jednoduchej grafiky, najväčší svetový hedge fond Bridgewater, bol tak láskavý a pripomenul, ako bezvýznamná je debata o budúcnosti európskeho primárneho financovania: hybrid EFSF/ESM (EFSF – euroval, poz. Marek) nedokáže poskytnúť ani hotovosť dostatočnú pre polovicu finančných potrieb Talianska a Španielska. Teraz sa Bridgewater zameriava opäť na Európu, smerujúc svoju pozornosť tam, kde bola dlho potrebná: na Taliansko.


Pretože zatiaľ čo Španielsko bolo po celé mesiace, od vtedy čo sme publikovali 'Ultimate Doomsday Presentation' na Zero Hedge 7. apríla, trestané rastom dlhopisov a spreadov na CDS a lokálny akciový trh dosiahol 12-ročné minumum, Taliansko sa zďaleka vyhlo podozreniam a celkovej úpadkovej nálade. Zatiaľ. Hlavným dôvodom pre tento predpoklad je, že talianske banky mali dosť munície vo forme hotovosti z LTRO a tak mohli skupovať talianske dlhopisy na primárnom a oveľa dôležitejšie, na sekundárnom trhu počas niekoľkých budúcich mesiacov. Zvýraznili sme slovo predpoklad, pretože podľa kalkulácií Bridgewater, je munície ďaleko, ďaleko menej, ako sa vo všeobecnosti očakáva. V skutočnosti, pri negatívnom zostatkovom kapitále LTRO o veľkosti 48 miliárd eur, talianske kanóny nemajú žiadnu dodatočnú hotovosť, s ktorou by upchali pretrvávajúce potreby financovania.

A preto je čas povedať zbohom opäť chybným predstavám všeobecného očakávania a začať vítať poriadkové sily, ktoré v Miláne chýbali od konca roku 2011, kedy bola skoro prevrhnutá európska ekonomika a len obetavosť Silvia Berlusconiho zabránila 8. novembra 2011 katastrofe. Tento krát však nahradenie formálneho postu nevoleným technokratom (a vyslúžilcom z Goldman Sachs) určite nikoho neupokojí.






Komentár od Mareka

Spoločne s obrázkom od Bridgewater, ktorý Zero Hedge zverejnili tu si možno vytvoriť predstavu o skutočnom stave potrieb a možností Európy na svoju záchranu. Čísla sú samozrejme len ilustračné a nevyjadrujú celý problém, lebo iba Španielsko bude musieť tento rok niekde nájsť 180 miliárd eur na stratové realitné záväzky svojich bánk, ak ich bude chcieť ďalej zachraňovať. Inak hrozí v Španielsku nielen hromadný run na banky, ale kolaps celého bankového systému. Preto prezentuje Bankia nie výnimku, ale skôr smerovanie celého sektoru v tejto krajine.

Spomenutý obrázok vypadá nasledovne:

Zdroj: http://www.zerohedge.com/news/brussels-we-have-problem

a prezentuje fakt, že v súčasnosti len trojročné záväzky Španielska a Talianska vyčerpajú všetku dostupnú pomoc. Celá schéma preto problém nerieši, iba vypláca aktuálne pohľadávky, aby bolo možné systém držať nad hladinou. Je teraz jasné, že ak Grécko opustí Eurozónu, celá táto fraška vyjde najavo. Preto sa európske banky a politické elity budú snažiť držať Grécko v zóne čo najdlhšie. Je už teraz jasné, že Španielsko a ani Taliansko proste nebude môcť byť zachránené. Španielske dlhopisy sú nad 6% a rastú, CDS na AAA prekračuje 450 bodov, bankový sektor krajiny, ak sa tak dá ešte nazvať je v troskách. Obdobná situácia je v Taliansku, akurát v slovenských médiách ešte nedostali pokyn o tom informovať. 

 Osobne ma však trápi iná vec ako osud eura. Ten je dávno spečatený. Čo je však oveľa závažnejšie je problém prezentujúci graf, ktorý pred nejakým časom taktiež zverejnili na Zero Hedge. Treba si ho pozrieť, aby človek pochopil veľkosť problému, ktorému svetový finančný systém čelí v tejto čudnej hre bánk a ich politických komorníkov. Obrázok prezentuje graf, ktorý porovnáva veľkosť dlhu v CDS derivátoch a pomer dlhu k HDP. Taliansko má nielen jeden z najväčších dlhov pomerom k výkonom ekonomiky, krajina má taktiež najväčší objem dlhu v CDS, ktorý na grafe prezentuje veľkosť bubliny a táto bublina je skutočne veľká. Červená čiara ukazuje objem CDS derivátov, ktoré explodovali v roku 2008 v Lehman Brothers a následne začal kolabovať americký finančný sektor.


Zdroj: http://www.zerohedge.com/article/heres-why-italys-cds-are-biggest-risk-eurozone


Vraciame sa preto do roku 2008, kedy explodovalo zo súčasného pohľadu smiešnych 5 miliárd CDS kontraktov. Následne Dick Fuld explodoval svoju Bear Stears, ktoréhej páka bola 38:1. Práve veľká páka, vysoký objem rizikových kontraktov a hlúpe otázky niekoľkých Francúzov ohľadom hypotekárnych balíkov v tomto roku skoro položili celý svetový finančný systém. Keď sa však pozrieme na problémy dnes: CDS kontraktov je neporovnateľne väčšie množstvo (stačí sa pozrieť na bublinky obrázku vyššie), páka európskeho finančného sektoru (celého sektoru!) sa blíži k 38:1 a celý systém stojí na tom, či trojka vyčaruje peniaze na zaplatenie nevyhnutných účtov. Teda celý európsky finančný systém vypadá, ako keby ho riadil Dick Fuld, na jeho rekapitalizáciu bude treba skoro 3 bilióny eur, ako nedávno uviedla BIS a na dlhopisoch Španielska už horia zápalné šnúry.

V skutočnosti sa súčasné problémy s rokom 2008 ani nedajú porovnať. Situácia je oveľa závažnejšia. Fed možno naposledy vypíše šek a kopne loptu, dúfajúc, že sa nevráti do amerických prezidentských volieb. Možno sa podarí nejaké QE3, LTRO schéma, ktorá vydrží opäť pár mesiacov, ale potom bude koniec. Preto neustále omieľanie Grécka je v súčasnosti len mediálna estráda pre nevedomých, aby ešte chvíľu nechali svoje peniaze v bankách. Lacná telenovela, ktorá na chvíľu neskutočne napínavou zápletkou zamestná myseľ diváka.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára