streda 20. júna 2012

Dostupné zdroje vody pre poľnohospodársku výrobu



Stiahnuť celú publikáciu: Inflačné činitele svetovej ekonomiky a opatrenia proti ich dopadom


Svetový poľnohospodársky systém je vystavený tlakom pod vplyvom klimatických zmien a činnosti človeka. V roku 2008, ako uvádza Dutton (Dutton, 2010, s. 32): „ ...na sekundu sa počet ľudí žijúcich v mestách vyrovnal s počtom ľudí žijúcich na vidieku. Potom sa niekde v meste narodilo dieťa a od tohto času, prvý krát v našej histórii, sa stala ľudská rasa prevažne mestská“. Pri zachovaní súčasného trendu sa mestská populácia zväčší z 3,3 miliardy ľudí (2007) na 6,4 miliardy v roku 2050 (World Urbanization Prospects, 2008). To znamená, že čoraz väčšia časť populácie bude závislá na dodávkach potravín, bez možnosti ich pestovania v blízkom okolí. V súčasnosti je polovica obyvateľstva planéty závislá na dodávkach potravín z vidieckych oblastí, avšak zároveň urbanistické a vidiecke sídla začínajú spoločný zápas o vodu. Spotreba vody mestami nabrala na intenzite a v niektorých štátoch sa začali súdne spory medzi farmármi a radnicami o využívanie vodných zdrojov. Napríklad Čína, ktorá tvorí 22% svetovej populácie, má len 8% dostupných zdrojov pitnej vody, ktorú potrebujú farmári, mestá ale aj prudko rastúci priemysel a elektrárne. Viac ako 660 miest v Číne v súčasnosti zažíva nedostatok vody, pričom 70 – 75% percent tejto tekutiny, ktorá sa využíva na zavlažovanie Severočínskej planiny, hlavnej pestovateľskej plochy Číny, pochádza z podzemných zdrojov (Cribb, 2010, s. 40). Rovnakú skúsenosť však majú aj niektoré štáty Indie a USA. Globálne zmeny klímy tento trend posilňujú. Poľnohospodárska výroba spotrebuje každoročne veľké množstvo vody a rast mestskej populácie na jej zdroje kladie veľmi silný tlak.

Ak bude ľudstvo čeliť nedostatku vody, čelí aj nedostatku jedla. Človek spotrebuje denne približne 4 litre vody, avšak päťsto krát viac, 2000 litrov vody denne, sa spotrebuje na jedného konzumenta pri produkcii potravín. V časoch, keď sa poľnohospodárstvo muselo spoľahnúť iba na silu ľudí a zvierat, nebolo možné intenzívne zavlažovať rozľahlé polia. Pri počiatkoch civilizácií bola vždy voda, ktorá umožňovala pestovanie plodín, napájanie dobytka a tvorbu dostatočného množstva potravy pre vytváranie sociálnych štruktúr. Časť obyvateľstva sa priamo nepodieľala na produkcii ale koordinovala činnosti s ňou spojené. Najstaršie civilizácie rástli na brehoch veľkých riek – Sumerská medzi riekami Eufrat a Tigris, Egyptská na brehoch Nílu, ale tiež na brehoch riek Indus a Ganga. Zavlažovacie systémy, ktoré využívali záplavy z topenia horských ľadovcov, boli v tom čase revolučné, ale nebezpečné. Príliš veľký prúd vody úrodu zničil a odplavil vrchné vrstvy pôdy so živinami. Ak nastali roky so slabými zrážkami, rieky priniesli nedostatok vody a úrodu zničilo sucho.

Začiatok využívania energie fosílnych palív umožnil transport vody na veľké vzdialenosti a z veľkých hĺbok. Prepravou vody prostredníctvom práce vykonávanej pumpami sa zmenil aj spôsob pestovania. Zavlažovacie stroje sú v súčasnosti nevyhnutné pre pestovanie na väčšine fariem. Prelomovým sa stal koncept využívania kvalitnej pôdy a teplej klímy aj oblastiach s nízkym ročným úhrnom zrážok, využitím vody z podzemných zdrojov. Napríklad gigantický vodný rezervoár Ogallala, ktorý sa tiahne naprieč ôsmimi štátmi USA, bol známy od začiatku devätnásteho storočia, ale až v štyridsiatych rokoch dvadsiateho storočia sa prostredníctvom elektrických a naftových púmp začala využívať jeho kapacita. Voda ťažená z tohto rezervoáru zmenila Veľké pláne, opustené po katastrofe pri ktorej piesočná búrka zničila veľké plochy úrodnej pôdy tým, že z nich odviala úrodnú vrstvu, na jeden z najproduktívnejších regiónov produkcie potravín na svete. Rezervoár Ogallala zásobuje vodou 27% zavlažovanej pôdy v USA tým, že poskytuje zhruba 21 miliónov kubických akrov vody ročne (Marterson, 2011, s. 207). V roku 2009 však výskumný tým z Texaskej univerzity zistil, že jeho hladina prudko klesá (Dutton, 2010, s. 102). V niektorých miestach až 90 cm ročne. Tisícky púmp vysávajú vodu, ktorá sa ukladala od čias pleistocénu a miera ich obnovy je oveľa nižšia ako miera využívania. Niektoré studne sú postavené len do hĺbky desať metrov a začínajú nasávať vzduch. Odpoveďou, ako pri každom vyčerpávaní zdroja, je postavenie viac studní a intenzívnejšie využitie energie na získanie vody. Teda zrýchlenie spotreby upadajúceho zdroja, aplikácia prístupu, ktorý problém spôsobil, v čoraz väčšej miere. Vyčerpávanie tohto veľmi pomaly sa obnovujúceho zdroja vody je natoľko intenzívne, že do 25 rokov nebude možné extrahovať žiadnu vodu a úrodné plochy sa opäť zmenia na prašnú zem.

Rovnaký problém je však v krajinách s vysokým rastom populácie. V Indii 1000 z 5723 geografických celkov využíva podzemnú vodu tak intenzívne, že tieto zdroje nie sú schopné sa sami obnovovať (Zwerdling, 2009). V Číne najúrodnejšie plochy za posledné roky prešli poklesom hladiny spodnej vody až o 90 metrov (Cribb, 2010, s. 43). Južnú a Juhovýchodnú Áziu obýva väčšina svetovej populácie. Zároveň tento región zavlažujú veľké rieky zásobované vodou z himalájskych ľadovcov, ktorých veľkosť sa každým rokom zmenšuje pod vplyvom globálnych klimatických zmien. Ak sa zmenia vzorce každoročných monzúnov, hrozia regiónu veľké problémy, rovnako ako aj svetovému potravinovému trhu. Klimatické zmeny a činnosť človeka taktiež prispievajú k strate veľkého množstva úrodnej pôdy. Rozširovaním púští stráca Čína každý rok 40 ton pôdy na jeden hektár. Obnova kvalitnej pôdy o hrúbke 2,5 cm trvá približne 500 rokov. Extrémne výkyvy klímy ničia pôdu záplavami a zosuvmi taktiež v Pakistane, Indii a na veľkých plochách Južnej Ameriky (Pimentel, Giampierto, 1999).

Súčasný spôsob pestovania potravín je závislý nielen na uhľovodíkových palivách ale aj vode. Sedemdesiat percent vody ktorú ľudstvo využíva je zužitkovaná v poľnohospodárstve. Začiatok éry využívania ropy kopíruje nárast využívania zavlažovania, za účelom zvýšenia výnosov pôd. A to aj tých, ktoré by bez umelého zavlažovania boli na pestovanie potravín absolútne nevhodné, pričom na týchto plochách v súčasnosti závisí veľká časť svetovej potravinovej produkcie. V štyridsiatych rokoch minulého storočia ľudstvo využilo na zavlažovanie väčšie množstvo vody ako za celé predošlé storočie (viz. obrázok 33). S prebytkom vody, energie a hnojív bolo možné nasýtiť neustále rastúcu svetovú populáciu. Medzi rokmi 1950 až 2000 spotreba vody v poľnohospodárstve narástla päť krát. Ak bude toto tempo rastu naďalej pokračovať, svet bude musieť získavať naďalej rastúce množstvo vody, len aby zachoval súčasný stav výživy svetovej populácie. Avšak vyčerpávané zdroje podzemnej aj tečúcej vody v súčasnosti dosahujú svoje hranice.


Obr. 33: Vývoj spotreby vody na zavlažovanie podľa regiónov
Zdroj: Potravinová a poľnohospodárska organizácia OSN
Dostupné na: http://www.fao.org/docrep/003/t0800e/t0800e0a.htm


Rast svetového obchodu ovplyvnil spotrebu vody v priemysle. Výroba elektrickej energie využíva veľké množstvo vody na chladenie a produkciu vodnej pary na pohon turbín. Taktiež, s rastom cien energetických surovín sa zvýši tlak na spotrebu vody, hlavne pri výrobe uhľovodíkových palív z ropných pieskov, pri injektáži vody do ropných studní za účelom vytláčania zvyškov ložísk a na získavanie zemného plynu metódou frackingu. Ako bolo spomenuté, nárast konfliktov pri využívaní vodných zdrojov je hlavne medzi farmármi a mestami. Zatiaľ, čo spotreba vody v priemysle je stabilná, prípadne závislá od výkyvov ekonomiky, spotreba vody v mestách a na zavlažovanie rastie počas leta a zvlášť počas horúcich dní. Veľmi teplé a suché letá, ktoré sa v poslednej dobe vyskytujú v Severnej Amerike a Európe, sú toho príkladom. Niektoré mestá, ako napríklad Las Vegas alebo Atlanta, v posledných rokoch začali niekoľko súdnych sporov o právo využívať vodu z rieky Colorado. Dôvodom je prudký nárast obyvateľstva v mestách, ktorému sa nestačila prispôsobiť infraštruktúra spracovania a distribúcie pitnej vody (viz. obrázok 34).



Obr. 34: Vývoj svetovej spotreby vody podľa sektorov hospodárstva
Zdroj: Potravinová a poľnohospodárska organizácia OSN
Dostupné na: http://www.fao.org/docrep/003/t0800e/t0800e0a.htm


Akútny nedostatok vody pre priemysel, mestá a poľnohospodárstvo sa prejaví na raste cenovej hladiny priamo, rastom cien pitnej vody a vody pre priemysel. A prejaví sa aj nepriamo, rastom cien potravín, ktorých pestovanie je veľmi náročné na spotrebu vody. Dopyt po vode bude neustále rásť z dôvodu rastu prosperity v Južnej a Juhovýchodnej Ázii a niektorých častiach Južnej Ameriky. Industrializácia Číny vyžaduje a bude vyžadovať rast spotreby vody  pre energetiku, chemický, textilný a oceliarsky priemysel. Rovnako budú zvýšené požiadavky zo strany rýchlo rastúcich ekonomík Indie a Brazílie. Najväčší tlak na rast ceny vody bude predstavovať zvýšená poľnohospodárska produkcia pod vplyvom rastu svetovej populácie. Na jeden kilogram obilia sa spotrebuje od 1000 do 1500 litrov vody (v závislosti od podnebného pásma) (Pozri tabuľku 5). Úspora domácnosti v procese spotreby vody nepredstavuje preto výrazný úsporu vodných zásob. V porovnaní so spotrebou vody v poľnohospodárstve je spotreba v ostatných odvetviach podstatne nižšia. Obmedzenie spotreby v priemysle a domácnostiach je jednoduchšie, pretože je oveľa ľahšie obmedziť využívanie tovarov a služieb, ktoré netvoria základnú bázu existencie človeka. Kvalitné a dostupné potraviny sú nevyhnutné pre biologické funkcie ale aj funkcie sociálne. Nedostatok jedla skoro vždy vedie k nepokojom a narušeniu sociálnej kohézie. Ak bude ľudská populácia na planéte rásť naďalej súčasnou mierou, potom spotreba vody v poľnohospodárstve bude o niekoľko desaťročí enormná. V prípade zabezpečenia výživy obyvateľstva musíme rátať s proporcionálnym rastom spotreby vody, tak ako je to uvedené napríklad v tabuľke 5.

Tabuľka 5, Zdroj
Jedlo / produkt
Množstvo vody (liter)
Zemiak
25
Šálka kávy
140
Pohár mlieka
200
Kilogram obilia
1 500
Liter palmového oleja
2 000
Kilogram kuraciny
6 000
Kilogram hovädziny
15 000
Hamburger
2 400
Bavlnené tričko
4 000
Pár kožených topánok
8 000

Lokálna nedostupnosť vody pre potreby poľnohospodárov spôsobuje, že pre niektoré krajiny je výhodnejšie kupovať vodu vo forme potravín. Energetická náročnosť zavlažovania taktiež núti chudobné krajiny kupovať poľnohospodárske produkty v zahraničí. Voda využívaná na výrobu plodín na export sa nazýva virtuálna voda. Virtuálna voda nepredstavuje fyzický vývoz vody. Je to voda, ktorá sa využíva na zavlažovanie v krajinách s dostatkom vody, respektíve s dostatkom energetických surovín pre zavlažovanie. Pre chudobné krajiny je menej náročné kupovať vodu v tejto forme, pretože nemajú potrebné zásoby vody alebo nemajú dostatok prostriedkov na budovanie infraštruktúry na ťažbu vody a jej transport, prípadne na energetické zabezpečenie tohto procesu. Ako uvádza Maude Barlowová vo svojej knihe venovanej súčasným snahám súkromných spoločností o dominanciu nad vodnými zdrojmi a infraštruktúrou (Barlow, 2007, s. 17):
„Mnoho chudobných krajín exportuje svoju cestu k suchu. Medzi 15 až 20 percentami vody využívanej ľuďmi na svete sa nespotrebuje v domácich krajinách, ale pre exportné poľnohospodárske plodiny. Tento odhad udáva OSN, čo je mnohými považované za konzervatívne číslo. S pokračujúcim dôrazom Svetovej banky a iných finančných inštitúcií na rast exportu, táto politika vytvára tlak aj na rast transferu vody z bohatých krajín do krajín chudobných.  Čo je zvláštne, aj krajiny, ktoré nemajú dostatok vody, akými sú napríklad USA alebo Austrália, sú hlavní exportéri virtuálnej vody. Čistý export vody z USA predstavuje jednu tretinu celkovej spotreby vody v tejto krajine a je hlavným dôvodom vysychania poľnohospodárskej pôdy na americkom Stredo a Juhozápade.“ To značí, že bez možnosti využívania virtuálnej vody by svetová potravinová situácia bola oveľa vážnejšia. Problémom je, že začínajú vysychať aj krajiny, ktoré si tento luxus domácej produkcie dovoliť môžu.


Pokračovať na ďalšej kapitole: Hranice možností svetových oceánov a rybolov

Stiahnuť celú publikáciu: Inflačné činitele svetovej ekonomiky a opatrenia proti ich dopadom

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára