sobota 19. mája 2012

Španielsko bolo nútené v piatok prehodnotiť svoj rozpočový deficit pre rok 2011


MADRID (Reuters) – Španielsko bolo nútené v piatok prehodnotiť svoj rozpočový deficit pre rok 2011 smerom nahor po tom, čo tri regióny krajiny zverejnili svoje vlastné čísla, odhaľujúc tak zápas samospráv so škrtmi, ktoré mali byť tento rok ešte drastickejšie.

Španielsko uviedlo, že verejný dlh sa teraz vyšplhal na 8,9% HDP, čo je viac ako bol pôvodný odhad vo výške 8,5%. Krajina teda vysoko prestrelila nad cieľový deficit 6% pre tento rok.

Úpravy prichádzajú s tým, ako sa Španielsko snaží obnoviť dôveru vo svoje banky a uistiť investorov vystrašených zo stavu v akom sa eurozóna nachádza demonštráciou naplnenia ambicióznych rozpočtových cieľov. 

Ministerstvo financií, ktoré čísla zverejnilo v piatok v poobedných hodinách, uviedlo, že Španielsko sa zaväzuje dodržať plánovaný rozpočtový cieľ 5,3% HDP aj napriek neúspechom s minuloročnými číslami.
Krok prišiel po tom, čo tri zo španielskych 17 regiónov – Madrid, Valencia spoločne s Kastíliou a Leónom – uviedli vo svojom rozpočtovom pláne pre rok 2011, že ich rozpočtové deficity budú vyššie než pôvodne uviedli.

Centrálny región Madrid uviedol, koniec roku 2011 s deficitom 2,2% HDP aj napriek plánovanému cieľu 1,13%, ktorý pôvodne zverejnil. Rozpočtový deficit Valencie sa vyšplhal na 4,5% na konci roku 2011, namiesto 3,78%.

Deficity Kastílie a Leonu boli o niečo málo vyššie než pôvodné čísla.
Tri regióny, ktoré patria k najvýznamnejším v Španielsku – Madrid druhý najväčší v HDP a Valencia štvrtá.
Aj napriek tomu, že samosprávy zápasia so škrtmi vo výdavkoch, rysujú sa ešte hlbšie škrty, pretože centrálna vláda vo štvrtok schválila plán na zníženie výdavkov o 13 miliárd eur a zvýšenie príjmov o 5 miliárd.

Zo 17 regiónov, len Austriasu na severozápade Španielska bol rozpočet zamietnutý s tým, že musí prezentovať nové čísla pre schválenie.

Záväzky regionálnych vlád k úsporám budú pre Španielsko rozhodujúce, pretože bude musieť dať svoje financie do poriadku.

Ratingová agentúra Fitch uviedla, že schválenie záväzkov regionálnych vlád bolo pozitívne, ochota regionálnych vlád k štrukturálnych reformám sa zvýšila avšak varovala, že stále existuje riziko, že nenaplnia plánované ciele pre rok 2012.

„Očakávame ... že centrálna vláda vyvinie tlak na regióny, aby spolupracovali v tomto úsilí,“ uviedla agentúra. „Každopádne, v súčasnom ekonomickom kontexte vidíme stále potenciálne riziko, že reformy môžu mať obmedzený dopad na financie v roku 2012.“


(Autori: Andreas Gonzalez a Sarah White, editor: Ron Askew)

Copyright © 2012 Reuters

Komentár

Je veľmi zaujímavé sledovať opatrné vyjadrenia agentúry Fitch. Každopádne, Španielsko opäť potvrdilo, že sa z jeho strany jedná o neriešiteľný problém. Problém, ktorý s veľkou pravdepodobnosťou položí euro, ak to dovtedy nespraví Grécko (alebo obe naraz).

V tento týždeň sme boli svedkami opätovného úpadku španielskeho finančného systému po tom, čo bol znížený rating španielskym bankám a spoločnosť Bankia bola znárodnená vládou. To znamená, že vláda musí zachraňovať bankový sektor, aby sa ľudia nedozvedeli o jeho insolventnosti. Čo je asi trochu neskoro, keďže run na banky v tejto krajine už začal, ako informoval napríklad nemecký Spiegel ( http://www.spiegel.de/international/europe/fears-of-bank-runs-increase-in-europe-a-833879.html ). Vláda ale poprela, že sa niečo také deje a španielska vláda sa predsa nemýli...

Bankový sektor čaká finančný armagedon, kým sa úroveň realitného trhu dostane na úroveň príjmov, čo môže znamenať v súčasnosti pokles o skoro 30%. Avšak tento pokles bude určite minimálne o 10% väčší, pretože pri súčasnej 25% nezamestnanosti bude životná úroveň španielov rýchlo upadať. Nie je možné, aby takéto straty kompenzovala vláda, ktorá má zdravú finančnú pozíciu, nieto ešte vláda Španielska.

Dôvodom je hlavne posledná aukcia španielskych dlhopisov, ktorých výnos prekročil 6%. Viac ako bilión eur, ktoré Supermario Draghi hodil pred Vianocami na trh, aby mohli španielske a iné banky nakupovať španielske štátne dlhy, nebol práve inteligentný krok avšak je to jediné, čo môže v súčasnej situácii Európa spraviť. To znamená, že španielske banky sa budú po európskom finančnom sektore potácať s masívnymi stratami z realít, s batohom bezcenných španielskych dlhopisov lacno kúpených za Supermariove peniaze a zbankrotovaná španielska vláda sa bude tváriť, že ich zachraňuje.

Preto by sme sa popri Grécku mohli občas mrknúť na to, kde sú oveľa zásadnejšie problémy, ktoré sa veľkosťou a ani závažnosťou nedajú s tými Gréckymi porovnávať. Aj napriek tomu, že to najzásadnejšie zverejnia strategicky v piatok poobede, keď sa trhy ponáhľajú na víkendové trávenie voľného času a počas senzácie roka - IPO Facebooku.

Pekný zvyšok dňa praje Marek.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára